...  хорошо забытое старое
 
 
РЕТРОГРАДЪ
 
При поддержке Комиссии исторических автомобилей ФАУ
 
 
Номер 1656 со дня выхода
  •  года  •  Цена 3 коп.

Автомобильные подвиги ХАДИ

Друзья и Союзники из автодорожного института (университета) Харькова подготовили по нашей просьбе обзорную статью про автомобильные подвиги своей almamater.
Предлагаем краткую экскурсию по истории марки ХАДИ.
Подробная информация есть на сайте Лаборатории Скоростных Машин (ЛСА).

На организуемом нами "Харьковском ретро слёте", который пройдет 6-7 июня на одном из стадионов, планируем разместить стенд ЛСА, с экспонатами, которые можно будет увидеть, потрогать, сфотографироваться. А тем, у кого есть такой шанс, выпускников школ, определиться с будущей профессией и карьерой.


Візитною карткою Харківського національного автомобільно-дорожнього університету по праву вважається лабораторія швидкісних автомобілів — єдиний колектив в Україні та країнах СНД, що займається створенням унікальних рекордно-гоночних автомобілів.

Марка “ЛСА–ХАДИ” відома всьому світу як унікальна школа підготовки молодих фахів-ців у галузі транспортного машинобудування і створення спеціальних автомобілів для авто-мобільного спорту. За більш ніж 50-річну історію було створено 34 проекти гоночних автомобілів, які брали участь у змаганнях зі встановлення рекордів швидкості, а також в ав-томобільних кільцевих перегонах. За період з 1952 до 1984 року на автомобілях марки “ХАДИ” було встановлено 42 всесоюзні рекорди швидкості на різних дистанціях, при цьому 16 із них перевершили існуючі на рік заїздів міжнародні рекорди у відповідних класах машин.

За основу кожного автомобіля марки «ХАДИ» приймаються дипломні проекти студентів. А почалося все в 1951–1952 рр., коли був встановлений перший рекорд швидкості на побудованому студентами гоночному автомобілі “ХАДИ 1”, а в 1961 році з метою широкого залучення студентів до науково-технічної творчості в інституті за ініціативою тодішнього ректора Бориса Володимировича Решетнікова організовується ЛША і студентське проектно-конструкторське бюро (СПКБ) при ній.

Значний внесок в організацію і розвиток діяльності СПКБ, у створення і випробування машин марки “ХАДИ” вніс заслужений майстер спорту Володимир Костянтинович Нікітін, який протягом багатьох років був незмінним наставником студентів і безпосереднім керівником їхніх конструкторських і технологічних розробок.

Сьогодні університет пишається автомобілями, створеними за дипломними, курсовими і науковими роботами наших студентів, вчених та співробітників: ХАДИ 2” і “ХАДИ 15”; рекордно-гоночні “ХАДИ 3”, “ХАДИ 4”, “ХАДИ 5”, “ХАДИ 7” та “ХАДИ 9”; гоночні “ХАДИ 8”, “ХАДИ 10”, “ХАДИ 29”, “ХАДИ 31” та “ХАДИ 33”; рекордно - гоночні електромобілі “ХАДИ 11Е”, “ХАДИ 13Е”, “ХАДИ 21Е” і “ХАДИ 23Е”; дрегстери “ХАДИ 24”, “ХАДИ 26”, “ХАДИ 27” та “ХАДИ 28”, екомобіль «ХАДИ 34». Ці автомобілі демонструвалися на численних обласних, всеукраїнських та міжнародних виставках, де їх конструкції і досягнення одержували високу оцінку фахівців і були удостоєні багатьох нагород.
Автомобілі марки «ХАДІ» прославляють не тільки наш університет, місто, але і всю країну, оскільки відомі далеко за її межами. Історія створення кожного автомобіля може послужити як темою для наукової праці, так і сюжетом для художнього фільму.

Найвідоміші з них: “ХАДИ 3” - був занесений до Книги рекордів Гіннеса як найменший рекордний автомобіль у світі. «ХАДИ 7»  перший у Східній Європі газотурбінний рекордно-гоночний автомобіль, що мав у 1966 році максимальну швидкість 400 км/год. Демонструвався на виставках у Празі, Монреалі, Канзас-Сіті, Пітсбурзі, Мілані, Гавані та інших закордонних містах, брав участь у рекордних заїздах 1966  1970 рр., встановив три рекорди, які перевищують світові досягнення.

У 1964 році розпочато роботи з проектування нового автомобіля «ХАДИ-9» з реактивною тягою, єдиного в Східній Європі, призначеного для встановлення абсолютного рекорду швидкості. Двигуном нового автомобіля був турбореактивний РД-9БФ, маса його складала 2500 кг, габарити  11500×3800×2500 мм, розрахункова швидкість – 1200 км/год. Цей автомобіль на багато років випередив свій час тому, що до моменту його створення (у 1978 році) в СРСР не знайшлося необхідних дорожніх умов, що дозволяли реалізувати його швидкісні можливості. Історія автомобіля «ХАДИ 9» стала сюжетом для художнього фільму «Скорость», знятого кіностудією «Ленфильм» у 1983 році.

Автомобіль «ХАДИ 11Е», перший радянський рекордно-гоночний електромобіль, був переданий Народній Республіці Болгарії на прохання її уряду як зразок новаторської автомобільної творчості харківської молоді. У 2000 - ні роки колектив лабораторії почав роботу над створенням так званих еко-мобілів, таких як абсолютно екологічно чистий кріомобіль – «ХАДИ 32», «ХАДИ 34» - найбільш енергоефективний автомобіль в країні, занесений до Книги рекордів України за можливість подолати 575 км. на одному літрі бензину.

Сьогодні колектив лабораторії швидкісних автомобілів працює над Проектування і виготовленням гоночних автомобілів F-1600 міжнародної групи Е-8 (FІА), а також над створенням нового рекордного за паливно-економічністю автомобіля. На базі лабораторії створена спортивна команда "ЛСА-ХАДИ", яка, починаючі з 1996 року, є незміннім учасником и призером чемпіонатів України з кільцевіх перегонів, тричі, за підсумкам сезону, посідала верхню сходинки п'єдесталу.


історик ЛША
Олександр Чернишов
Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Недостаточно прав для комментирования